Sardynia
Nazywana wyspą szczęścia, słońca i długowieczności. To miejsce cechuje wysoka jakość życia i spokój co można scharakteryzować jako Slow Live. Przez wielu uważana za prawdziwy raj dla miłośników podróży kamperem – i po naszych doświadczeniach możemy się z tym w pełni zgodzić. Szczególnie polecamy to miejsce poza szczytem sezonu. Mieliśmy okazję podróżować po Sardynii na przełomie października i listopada, a wyspa przywitała nas pięknym słońcem, letnimi temperaturami, oszałamiającymi zapachami bujnej zielonej roślinności oraz oczywiście nieziemskimi krajobrazami. Do tego spotykani mili i uśmiechnięci mieszkańcy, dzięki czemu czuliśmy się tam jak w prawdziwym raju.
Slow Travel
Idea Slow Travel staje się coraz popularniejszym trendem, którego celem jest podróżowanie wolniej, a przez to doświadczanie więcej. Podróż kamperem doskonale wpisuje się w tę filozofię, a Sardynia jest idealnym miejscem, gdzie możemy jej w pełni doświadczyć.
Czym jest Slow Travel?
Korzenie tej idei sięgają ruchu Slow Food, który powstał jako odpowiedź na rosnącą popularność restauracji typu Fast Food, niszczących lokalną gastronomię. Slow Life to kolejny nurt, zapoczątkowany w Szwecji, który sprzeciwia się pędowi współczesnego życia, negatywnym skutkom konsumpcjonizmu i globalizacji. Ideą Slow Life jest dostrzeganie i docenianie chwil, celebrowanie prostych przyjemności oraz zwolnienie tempa, aby móc w pełni cieszyć się każdą chwilą.

Wolniej znaczy lepiej
Chcąc zobaczyć jak najwięcej, często pędzimy od jednego punktu do kolejnego, realizując napięty plan podróży. Niestety, w tym pośpiechu umyka nam to, co jest najważniejsze – bliższe poznanie mieszkańców, zgłębienie lokalnej kultury i doświadczenie czegoś autentycznego i nowego.
Podróżując kamperem, który z natury sprzyja wolniejszemu tempu, często ulegamy presji, by przejechać jak najwięcej kilometrów i zobaczyć jak najwięcej atrakcji. Tymczasem prawdziwa wartość podróży tkwi w zwolnieniu tempa, zatrzymaniu się na dłużej i zanurzeniu w otaczającej nas rzeczywistości.

Odpoczynek
Celem podróży jest przede wszystkim odpoczynek. Napięty plan i intensywne zwiedzanie często sprawiają, że po powrocie czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni i potrzebujemy „wakacji od wakacji”. Slow Travel przeciwstawia się temu schematowi, promując spokojne spędzanie chwil i cieszenie się czasem spędzonym z bliskimi oraz odpoczynek od codziennej gonitwy i presji czasu.

Niezależność
Niezależność, jaką zapewnia podróż kamperem, to jeden z kluczowych elementów Slow Travel. Daje nam możliwość zjechania z utartego szlaku, spędzenia czasu blisko niesamowitej natury oraz odkrywania miejsc, które oferuje Sardynia w swoim najczystszym i najbardziej autentycznym wymiarze.

Nasza podróż
Po naszej wizycie na tej pięknej wyspie uważamy, że Sardynia, obok krajów skandynawskich, jest jednym z najlepszych kierunków na podróż kamperem. Wyspa zapewnia idealne warunki do podróżowania i odpoczynku w duchu Slow Travel, która stała nam się niezwykle bliska.
Sardynia zachwyca piękną i łatwo dostępną naturą, mnóstwem spokojnych miejsc na postój, a także gościnnością mieszkańców, bogatą kulturą i wyśmienitą kuchnią. To miejsce, które pozwala naprawdę zwolnić i cieszyć się każdą chwilą.
Przedstawiamy garść informacji praktycznych.
Na wyspę można dotrzeć promem z kilku portów, m.in. z Genua, Livorno, Civitavecchia. Rejsy odbywają się w dzień i w nocy i są obsługiwane przez kilka linii promowych. W obie strony wybraliśmy port w Livorno liniami Moby do portu w Olbia. Koszt jest zależny od wielu czynników, terminu rezerwacji, czy wybierzemy kabinę i oczywiście od wymiarów samego kampera. Rejs trwał ok 7 godzin. Rezerwacji dokonaliśmy 2 dni przed planowana datą przeprawy.
W ciągu 9 dni spędzonych na wyspie zgodnie z ideą wolniej znaczy lepiej, zwiedziliśmy zaledwie część północno-zachodnią Sardynii. Tylko jeden nocleg spędziliśmy na kempingu, głównie ze względu na konieczność wykonania serwisu kampera (zatankowanie wody i opróżnienia zbiorników wody szarej i czarnej). W większości miasteczek znajdziemy kranik z ogólnie dostępną wodą, nie mniej tankowanie bezpośrednio za pomocą węża może być niemile widziane, a nawet podobno trafiają się za to mandaty. Należy korzystać z takiej opcji jednie w awaryjnych sytuacjach używając przenośnego zbiornika.
Postój z noclegiem na dziko, o ile nie ma wyraźnego zakazu jest dozwolony w formie spania w pojeździe, co oznacza, że nie wolno formalnie kempingować, czyli wystawiać krzeseł, stolika czy rozkładać markizy. Parkingi są w wielu miejscach płatne, ale zazwyczaj dotyczy to typowo letnich miesięcy i ten okres różni się w zależności od miejsca. Warto zapoznać się z informacją, którą znajdziemy na tablicach informacyjnych.
Jeśli chcieliby Państwo poznać uroki Sardynii i jednocześnie doświadczyć zalet podróżowania w duchu Slow Travel, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Oferujemy różne opcje, w tym wynajem kampera bezpośrednio na Sardynii, dokąd mogą Państwo dotrzeć samolotem.
Więcej szczegółów znajdą Państwo w zakładce Wyprawy lub zapraszamy do bezpośredniego kontaktu. Czekamy, aby pomóc w organizacji niezapomnianej przygody.
Prezentujemy Państwu film z naszej podróży po Sardynii, gdzie czas płynie wolniej, a każda chwila nabiera głębszego znaczenia.
Dodaj komentarz